اخبار

علی مطلق رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت اظهار داشت: سرطان پستان شایع ترین سرطان در میان خانم ها در ایران و جهان است.
وی ادامه داد: یک چهارم خانم هایی که در ایران به سرطان مبتلا می شوند سرطان پستان دارند و سالانه بیش از 13 هزار نفر به این بیماری مبتلا می شوند.
مطلق با اشاره به اینکه میزان بروز سرطان در ایران کمتر از متوسط جهانی است، گفت: به دلیل افزایش نسبت جمعیت سالمندی و برخی شیوه های نادرست زندگی مثل افزایش وزن، کم تحرکی، مصرف غذاهای ناسالم و مصرف سیگار میزان ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد.
وی افزود: با کنترل وزن و زیاد کردن تحرک بدنی با فعالیت متوسط بدنی به صورت 5 روز در هفته و هر روز 30 دقیقه یا 15 دقیقه فعالیت بدنی شدید 
، عدم مصرف فست فود، غذاهای چرب و پرکالری می توانیم بروز سرطان پستان و انواع سرطان را کم کنیم.
مطلق گفت: به طور کلی 40 درصد سرطان ها قابل پیشگیری است و مردم باید بدانند که می توان سرطان را کاهش داد.
وی با اشاره به اینکه خانم ها می توانند با معاینه ماهیانه سرطان پستان را خیلی زود تشخیص دهند، افزود: اگر خانم ها هر ماه خودشان را معاینه کنند و به شبکه بهداشتی مراجعه کنند این بیماری را می توانند بسیار زود تشخیص دهند.
رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت گفت: ما از چهار سال پیش برنامه مراقبت و پیشگیری از سرطان پستان را در سطح بیمارستان های منتخب شروع کردیم و خانم هایی را که در فاصله سنی 30 تا 69 سال هستند به صورت ماهانه معاینه می کنیم و اگر علائم مشکوکی وجود داشته باشد و یا نسبت خانوادگی در فرد باشد او را به سطح 2 خدمات ارجاع می دهیم.
مطلق ادامه داد: در این سطح خدمات کامل تر که برای 5 درصد از افراد ارائه می شود مثل مرکز ویزیت تخصصی، مشاوره ژنتیک و ماموگرافی و سونوگرافی وجود دارد و اگر فرد مبتلا باشد با روش استاندارد درمان می شود و اگر مشکلی نباشد به صورت دوره ای تحت درمان قرار می گیرد.
وی افزود: طراحی این برنامه و بوجود آوردن این ساختار شبکه مانند در ایران کشور ما را جزو کشورهای پیشرو برای مقابله و کنترل سرطان قرار داده و در مواردی که افراد به این بیماری مبتلا شوند با تشخیص به موقع می توانیم درمان آن را تسریع بخشیم.
مطلق خاطرنشان کرد: با تشخیص به موقع این بیماری هزینه های بیماران و نظام سلامت را هم کاهش می دهیم.


نسخه قابل چاپ
سه‌شنبه 6 فروردين 1398   06:30:36